Sierpień, lato, wakacje…, ale dlaczego nie pójść wtedy do szkoły? Na to trudne pytanie odpowiedź była prosta! Tak! IDSS było odpowiedzią na wszystko…

W dn. 9-27.08.2015 r. odbył się w Indonezji projekt „International Dental Summer School” organizowany przez Dental School of Muhammadiyah University of Yogyakarta Indonesia, w którym brało udział 16 uczestników z całego świata, w tym silna, 5-osobowa grupa polskich studentek, reprezentujących Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz w Szczecinie.

Trochę z prywatnego dziennika…

Miesiąc na wyspach zapowiadał się jak przygoda życia. Pierwszy tydzień to czas, który wspólnie z pozostałymi uczestniczkami z Polski przeznaczyłam na poznanie wysp – Bali i Gili, a następne 3 tygodnie to już właściwy program na Javie, w Yogyakarcie. Pozytywnym emocjom towarzyszył lekki niepokój, co spotka nas na miejscu… Indonezja, jeden z największych krajów południowo-wschodniej Azji powitał gorącym i wilgotnym powietrzem. Ludzie rozgadani i uśmiechnięci zaczepiali nas na każdym kroku. Na samym początku trudno było odnaleźć się w tej odwróconej o 180 stopni rzeczywistości. Pierwszy przystanek to Jakarta, stolica Indonezji. To ogromne miasto, tętniące życiem, w którym spędziłam pierwszą noc. Po 14 godzinach lotu nawet komary nie były w stanie przeszkodzić temu, abym zasnęła jak dziecko. I tak rozpoczęłam swoją przygodę w tym egzotycznym miejscu

DCIM100GOPROGOPR4422.

 

Z kolejnymi dniami było już tylko lepiej. Wszystkim byłyśmy zachwycone. Ogromne wrażenie wywarła na nas liczba i różnorodność budowli i świątyń, ludzie i ich zachowania oraz lokalne potrawy. Podróżując po wyspach, miałyśmy okazję zobaczyć miejsca zapierające dech w piersiach. Plaże na bajecznych wyspach, snorkeling i żółwie, małpki w Monkey Forest, tarasy ryżowe, wulkany i wiele innych atrakcji na długo wbiły się w naszą pamięć. Miałyśmy też możliwość poznać ciekawe historie poszczególnych miejsc dzięki uprzejmości lokalnych ludzi. Po tak intensywnie spędzonym tygodniu byłam gotowa na Yogyakartę.

IDSS 2015

IDSS 2015 czyli „International Dental Summer School” to niezwykła inicjatywa, dzięki której przedstawiciele kierunku lekarsko-dentystycznego uniwersytetów z państw takich, jak: Słowacja, Rumunia, Włochy, Egipt, Algieria, Malezja, Indonezja i Polska mogli razem przez 3 tygodnie spędzić czas na jednej z indonezyjskich wysp.

Program podzielono na 2 części: edukacyjną i nieedukacyjną. Część edukacyjna składała się zajęć na uczelni, wizyt klinicznych w lokalnych jednostkach medycznych oraz pomocy, czyli asystowaniu. Zajęcia na uczelni polegały na uczestnictwie w wykładach, a następnie w dyskusjach dotyczących danego tematu, wizyt w laboratoriach oraz ćwiczeń praktycznych.

3

Poruszanymi tematami były m.in.: opieka medyczna w Indonezji (prof. dr drg. Niken Widyanti Sriyono), podejście do metody LSTR 3Mix-MP jako alternatywnego leczenia miazgi i tkanek okołowierzchołkowych (drg. Tetiana Haniastuti), technika ART (dr drg. Irene Adyatmaka), akupunktura jako leczenie bólu zęba (dr drg. Sagiran, Sp. B., M. Kes) oraz ziołolecznictwo w stomatologii (drg. Dewi Agustina).

Poza wykładami czas wypełniały zajęcia w formie dyskusji na temat pacjentów, u których wcześniej przeprowadzaliśmy badania i przeglądy stomatologiczne. Spotkaliśmy się z wieloma interesującymi przypadkami, dzięki którym mogliśmy dowiedzieć się, jak wygląda postępowanie w okre- ślonych sytuacjach w poszczególnych krajach.

4

Jednym z najciekawszych zajęć były ćwiczenia, podczas których mieliśmy okazję nauczyć się, jak w języku indonezyjskim przekazać informacje dotyczące anatomii zębów, higieny jamy ustnej, dokładnego instruktażu szczotkowania, informacji o dobrych i złych nawykach żywieniowych oraz ogólnych wskazaniach. Wizyty w szkołach podstawowych, przedszkolach, placówkach dla dzieci upośledzonych dawały możliwość wykazania się nabytą wiedzą. Wtedy mieliśmy pewność, że dzieciaki nas rozumieją. Chociaż zdarzały się sytuacje, w których maluchy, śmiejąc się z naszej, nie zawsze idealnej wymowy, próbowały poprawiać i uczyć. Dzięki takiej współpracy efekty były zadziwiające.

Do części edukacyjnej należały również wizyty w placówkach medycznych takich, jak: szpitale, ogólne przychodnie czy zaplecza farmaceutyczne. Mieliśmy możliwość zapoznania się z tym, jak funkcjonuje tam system zdrowotny, ale również dzięki relacjom kolegów ze świata, jak funkcjonuje ten system w ich państwach. Tak stworzony plan zajęć nie pozwalał się nudzić.

Była jednak jeszcze druga część programu – nieedukacyjna. Yogyakarta to naprawdę świetne miasto, które mogliśmy dokładnie poznać. Atrakcji nie brakowało! Zwiedzanie miasta na skuterach, wizyty w słynnych i historycznych miejscach takich, jak: Borobudur temple, Prambanan temple, Vrederburg Fortress, Taman Sari Water Castle, Sultan Palace, Ramayana Ballet. Nie bez powodu Yogyakarta jest nazywana kulturalną stolicą Indonezji. Jest to ważny ośrodek sztuki jawajskiej – batiki, maski, wyroby ze srebra, balet czy teatr. Wszystkiego mogliśmy tam spróbować: osobiście wykonać maskę, stworzyć swoją własną srebrną biżuterię, uczestniczyć w tradycyjnym balecie. Oprócz tego mieliśmy możliwość pierwszy raz w życiu spać pod namiotami w dżungli, żeby wybrać się w środku nocy na górską wspinaczkę. Nagrodą za nasz wysiłek był przepiękny wschód słońca, który podziwialiśmy z góry Gunung Api Purba. W ramach jeszcze lepszej integracji ze wszystkimi uczestnikami programu, a także z organizatorami, mogliśmy uczestniczyć w raftingu, miejscami spokojną, a miejscami rwącą, egzotyczną rzeką. Dużą dawkę adrenaliny dostarczył nam wyjazd na Lava Tour po jednym z najbardziej aktywnych wulkanów – Merapi, który ostatnio wybuchł w 2010 r.

Przeżycia były niesamowite! Aby wakacje były wakacjami, nie zabrakło wyjazdów na plażę i do waterparków. Mogliśmy nabrać sił, podziwiać cudowne krajobrazy i spróbować homarów. W programie nie zabrakło również imprez tematycznych: International Night, podczas której uczestnicy mogli przedstawić swój kraj. Każdy pomysłowo opowiadał o swoich rodzinnych stronach, poprzez śpiew i taniec. Była też uczta dla podniebienia – każdy przygotował potrawy charakterystyczne dla swojego regionu. Wszystkiego można było spróbować i ocenić.

Program IDSS zakończyła impreza Farewell Party – Arabian Night. W specjalnie przygotowanych strojach uczestniczyliśmy w gali końcowej. Z uśmiechem na twarzy wspominam końcowego flash moba w wykonaniu wszystkich obecnych na gali.

Tysiące zdjęć, tysiące wspomnień, kilkadziesiąt nowych znajomości to mało, aby określić IDSS. IDSS to rodzina, wielka rodzina, która co roku się powiększa. Nie byłoby tego wszystkiego bez ogromnego zaangażowania ludzi – studentów Uniwersytetu Muhammadiyah w Yogyakarcie. Z pewnością polecam taki wyjazd wszystkim studentom stomatologii. Po takim miesiącu wrażeń uśmiech „od ucha do ucha” gwarantowany!

Autor: Karolina Sobczak

_MG_0102678910DCIM100GOPROGOPR2513.12DCIM100GOPROGOPR4298.DCIM100GOPROGOPR4409.151617181920

WordPress Image Lightbox Plugin