Rok akademicki 2015/2016 obfitował dla członków Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii w wiele ciekawych wydarzeń naukowych, niesamowite konferencje i warsztaty, w których wzięła udział rekordowa liczba osób, zakrojone na szeroką skalę akcje profilaktyczne w całej Polsce i wykłady światowej sławy mistrzów stomatologii. Wyjątkową okazją do sprawdzenia swojej wiedzy i rozszerzenia horyzontów była organizowana po raz pierwszy Olimpiada Wiedzy Profilaktycznej PTSS i Dentalcare.

W Olimpiadzie wziąć udział mógł każdy członek Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii, który podczas konferencji w Łodzi, Warszawie lub Zabrzu rozwiązał internetowy test wiedzy obejmujący zagadnienia profilaktyki oraz tematy poruszane w trakcie porannych sesji wykładowych. Do pierwszego etapu przystąpiło blisko 150 osób, z których wyłoniono 15 szczęśliwców. Nagrodą dla nich był irygator firmy Oral B, bezpłatny udział w konferencji w Gdańsku oraz 5- godzinne warsztaty z technik prezentacji z trenerem personalnym Tomaszem Owczarkiem. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość przyswojenia sobie zarówno podstaw, jak i przydatnych wskazówek, które miały pomóc im podczas finałowego wystąpienia. Wiedza o tym, w jaki sposób poruszać się na scenie, jak układać dłonie, za pomocą jakich programów stworzyć profesjonalną i łatwą w odbiorze prezentację, w jaki sposób zaciekawić słuchaczy z pewnością przyda się także w codziennym życiu. Perspektywa szkoleń i późniejszych korzyści była dużą zaletą i zachęta do wzięcia udziału w olimpiadzie, co zgodnie podkreślają Izabella Mysłowska i Mariusz Malinowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. „Zdecydowałam się wziąć udział w olimpiadzie, ponieważ było to coś nowego. Dużo pytań dotyczyło wykładów, co motywowało do słuchania ich z większa uwagą. Forma drugiego etapu pozwoliła na większe zainteresowanie się tematem i poszerzenie wiedzy w bardzo życiowych dziedzinach.”, dodaje Iza. Zadaniem uczestników kolejnego etapu było bowiem przygotowanie pracy pisemnej na jeden wybrany temat spośród zaproponowanych przez organizatora. Należały do nich:
1. Profilaktyka stomatologiczna u kobiet w ciąży
2. Profilaktyka stomatologiczna periimplantitis
3. Profilaktyka u pacjentów z przewlekłą chorobą przyzębia
4. Skuteczność manualnych i elektrycznych szczoteczek do zębów w usuwaniu biofilmu i redukcji stanów zapalnych dziąseł
5. Zastosowanie i skuteczność związków fluoru w pastach do zębów

Komisja, w skład której weszli prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, prof. dr hab. n. med. Marek Ziętek, lek. dent. Maciej Michalak, dr hab. n. med. Jolanta Pytko- Polończyk, dr n. med. Katarzyna Szczeklik, dr n. med. Joanna Ryniewicz po dogłębnym przeanalizowaniu prac wyłoniła czwórkę finalistów. Dużym zaskoczeniem było to, że w tym gronie znalazły się same kobiety, a dodatkowo 3 z nich są studentkami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego 🙂
Finał zaplanowany został podczas ostatniej w tym roku akademickim konferencji w Poznaniu 22-24. kwietnia. Emocji było dużo – wystąpienie przed tak znamienitym gronem, jakim są członkowie PTSS, Be Active Dentist oraz lekarze dentyści biorący udział w konferencji Dental News, nie zdarza się na co dzień… Zaprezentowane zostały 4 prace o różnej tematyce:
• Natalia Grychowska – „Profilaktyka u pacjentów z przewlekłą chorobą przyzębia”.
• Marietta Grytner – „Profilaktyka stomatologiczna periimplantitis”.
• Aleksandra Nowicka – „Zastosowanie i skuteczność związków fluoru w pastach do zębów”.
• Aleksandra Orłowska – „Profilaktyka stomatologiczna u kobiet w ciąży”.
Jury w składzie dr n. med. Andrzej Bożyk, ppłk lek. stom. Remigiusz Budziłło, lek dent. Maciej Michalak po zaciętych obradach postanowiło przyznać I. miejsce Marietcie Grytner z ŚUM, II. Aleksandrze Orłowskiej (ŚUM), III. Natalii Grychowskiej (UM Łódź). Każda z laureatek otrzymała voucher na cele szkoleniowe, odpowiednio na kwotę 3 tys. zł za miejsce pierwsze, 2 tys.zł za miejsce drugie i 1 tys.zł za miejsce trzecie. Dodatkowo wszystkie uczestniczki finału dostały nagrody rzeczowe i zwrot kosztów konferencji.
Czym była olimpiada dla jej uczestników? Przede wszystkim motywacją do poszerzania swoich horyzontów, sprawdzeniem wiedzy, możliwością wykazania się własnym zaangażowaniem oraz inwencją, inspiracją do rozwoju i zachętą do dzielenia się swoimi dokonaniami. „Nie chodzi nawet o to, czy się wygra – samo wzięcie udziału już rozwija, bo do każdego etapu trzeba się przygotować.”, twierdzi Mariusz. „Różnorodność zadań jakie postawili przed nami organizatorzy, sprawiła, że mogłam sprawdzić się w teście wiedzy, pisaniu pracy naukowej i co okazało się najtrudniejsze, ale i dające najwięcej satysfakcji – wystąpieniu na konferencji naukowej.”, przyznaje Aleksandra Orłowska, zdobywczyni II miejsca. „Myślę, że solidna porcja wiedzy oraz zabawy, która towarzyszy olimpiadzie, z pewnością zachęci studentów do udziału w kolejnych edycjach”, dodaje.
Jako pierwsza laureatka olimpiady (w kolejnych latach organizowane będą kolejne edycje) zgadzam się z tym stwierdzeniem w 100%. Zapewne jak większość tegorocznych uczestników lubię wyzwania, lubię sprawdzać się w nowych sytuacjach, dlatego od samego początku była to dla mnie ciekawa propozycja. Konieczność przygotowania pracy pisemnej i przeczytania wielu artykułów medycznych na wybrany przeze mnie temat profilaktyki periimplantitis dało mi już możliwość wymiany poglądów z doświadczonymi już w tym temacie lekarzami, a poświęcona praca zaowocuje wkrótce artykułem. Gorąco polecam wzięcie udziału w olimpiadzie każdemu, komu bliskie jest hasło „Be ACTIVE Dentist”. Naprawdę warto!

Autor: Marietta Grytner

WordPress Image Lightbox Plugin