Kamil KuczewskiW poprzednim numerze BAD Tribune opublikowaliśmy pierwsze 4 porady dotyczące najczęściej popełnianych błędów w rozwijaniu praktyki stomatologicznej. W bieżącym – kontynuujemy omawianie tego zagadnienia.

Rozwijając swoją praktykę chcesz, by funkcjonowała jak najlepiej. Być może masz też znajomych, którzy otworzyli swoją działalność i zmagają się z wyzwaniami rynku. Nie wszyscy zwiększają obroty gabinetu w tym samym tempie. Jedni robią to szybciej od innych. Pora uzupełnić podjęty temat. Dowiedz się, jakich błędów można uniknąć podczas rozwijania praktyki stomatologicznej.

5. Brak kontroli nad personelem

Gdy otwiera się nową działalność albo gdy ma się już kilka działających punktów, łatwo stracić kontrolę nad personelem. Podstawą zarządzania jest kontrola i jeśli praktyka ma dobrze funkcjonować, to każdy powinien wiedzieć, kto zarządza i jakie są zasady, których należy przestrzegać. Młody dentysta-przedsiębiorca przez brak doświadczenia w zarządzaniu łatwo może popełniać błędy i kierować praktyką w sposób nieskuteczny. Często, chcąc być dobrym szefem, daje dużą swobodę działania swojemu personelowi. Nie ma w tym nic złego, jeśli wszyscy dokładnie znają swoje zadania, obowiązki, cele i odpowiedzialność. Paradoksalnie, bardzo do-świadczony właściciel praktyki stomatologicznej też może mieć problemy z kontrolą personelu, gdyż mając duży biznes, trudno mu nad wszystkim dostatecznie panować. W takich praktykach zatrudniani są managerowie. Błędy w postaci braku dostatecznej kontroli najczęściej skutkują marnowaniem materiałów, brakiem zaangażowania w relacje z pacjentami, błędami medycznymi, niską jakością rozmów recepcji itp. Elementy te bardzo zmniejszają zyski.

6. Zbyt ogólna wiedza nt. promocji firmy i prowadzenia biznesu

Prowadzenie działalności zmienia zakres obowiązków wobec tych, które były wykonywane wcześniej. Do tej pory cała uwaga była skupiona na pacjentach i leczeniu. Teraz dodatkowo trzeba pamiętać o księgowości, podatkach, rozliczeniach, fakturach, przepisach prawnych, zapotrzebowaniu na materiały itd… Niezbędna także jest wiedza nt. sposobów promowania usług i rozwiązań, które działają. Brak zgłębiania tej wiedzy to błąd, który spowalnia rozwój praktyki. Zaznajomienie się z podstawowymi zasadami funkcjonowania marketingu, zarządzania ceną, tworzenia kampanii, organizowania akcji publicznych, pracy nad personelem powinno wpisać się w codzienność tak samo, jak zamówienia materiałów. W dobrze funkcjonującej praktyce takie działania są planowane na cały miesiąc, kwartał i rok. Nic nie jest pozostawione losowi.

7. Myślenie typu: „Poziom obsługi pacjenta jest mniej ważny od umiejętności zawodowych”

Poziom obsługi pacjenta jest równie ważny i trzeba przy- łożyć do niego bardzo dużą uwagę. Wszystko to, co dzieje się w gabinecie: poczynając od odebrania telefonu, a kończąc na tym, czy pacjent z zadowoleniem opuszcza gabinet jest bardzo ważne – szczególnie w przypadku nowych pacjentów. Nowa osoba, która do nas przychodzi najczęściej ma negatywny lub obojętny stosunek do swojego poprzedniego lekarza. Przychodzi, chcąc sprawdzić, czy jesteśmy lepsi od poprzednika. Chce być potraktowana w sposób wyjątkowy i nie wystarczy tu miła rozmowa. Pacjenci zwracają uwagę na każdy element: ubiór, zapach, czystość, obsługę, jakość leczenia, materiały i broszury. Nie należy nic pozostawiać przypadkowi, bo „diabeł tkwi w szczegółach”…

8. Zaczynanie od końca

Problem ten dotyka najczęściej osoby otwierające kolejny punkt lub specjalizujące się w droższych usługach, którymi zainteresowanych jest statystycznie mniej pacjentów. Tacy lekarze często mają konkretną wizję swojego gabinetu, która opiera się na leczeniu określonej grupy pacjentów – bardziej zamożnych. Rzeczywiście, ta wizja jest bardzo kusząca, ale wprowadzana zbyt szybko niesie za sobą pewne ryzyko: stworzenie kliniki od samego początku zbyt prestiżowej może sprawić, że nie będzie w niej pacjentów. Żeby tego uniknąć, należy zadbać o jak największą penetrację rynku, by każdego było stać na nasze usługi, potem popracować nad bardzo du- żym zadowoleniem z usług i rozpoznawalnością gabinetu. Dopiero wtedy warto zadbać o szukanie pacjentów zainteresowanych bardziej prestiżowymi zabiegami i powoli podnosić ceny. Działając w ten sposób, sukcesywnie sprowadzimy do naszej praktyki wielu pacjentów.

WordPress Image Lightbox Plugin